Sinop Tanıtım Platformu

Şirin ÜNAL Kimdir?

Şirin ÜNAL Kimdir?

Cemile hanım ve Hamdi beydan olma Şirin ÜNAL, Sinop ili Ayancık ilçesinde dünyaya gelmiştir. 11 Ağustos 1954 yılında dünyaya gelen Şirin ÜNAL hakkında merak edilenler ve bografisi aşağıdaki gibidir.

Şirin Ünal, Hava Harp Okullarından mezun olup, harp akademileri komutanlığı, hava harp akademisi ve silahlı kuvvetler akademisini bitirmiştir. Yıl 1977'yi gösterdeiğinde Jet Pilotu olmuş ve 1978 yılında ise Harp hazırlığı eğitimlerini tamamlamıştır.

Şirin ÜNAL 1992 yılında Filo Komutanlığı görevi yapmış, 1993 senesinde ise NATO karargah subayı, AFSOUTH Napoli, 1996 senesinde 5. Ana jey üs hareket komutanlığı, 1998 senesinde ise Hava Kuvvetleri Komutanluğu Subay Şube Müdürlüğü görevlerinde yer almıştır.

200 yılındaTuğgeneral olan Şirin ÜNAL, 2004 senesinde ise Tümgerallik rütbesine yükselmiştir. 

Şirin ÜNAL aşağıdaki görevleri üstlenmiştir.
* Plan harekat daire başkanlığı
* 4. Ana Jet Üs Komutanlığı
* Hava Kuvvetleri Komutanlığı harekat başkanlığı
* 1. Hava Kuvvetleri Komutan Yardımcısı
* Genelkurmay Komutanlığı Kontrol Daire Başkanlığı

Ayrıca öğretmen pilot ve test pilotluğu yapmış, 1992 yılında üstün başarı kıdemi almaya hak kazanmıştır. 2009 yılında ise Kıt'a Komutanlığı Brövesi ile ödüllendirilmiştir. 

Şirin ÜNAL siyaset hatayına da atılmış 24. Dönem Adalet ve Kalkınma Partisi İstanbul 2. Bölge Milletvekili ve 26. Dönem AKPARTİ İstanbul Milletvekili olarak mecliste çalışmalarını sürdürmüştür. 
Milli Savunma Komisyonu Başkanvekilliği; Plan ve Bütçe Komistonu, NATO Parlementer Asamblesi (NATOPA) Türk Grubu üyeliği yapmıştır. 
Şirin ÜNAL orta düzeyde fransızca veiyi düzeyde ise İngizlice bilmektedir. Şirin ÜNAL evli ve 3 çocuk babasıdır. 

SGT - Ekim 07 2020 Yazar Adı: Sinop Ünlüleri · Yazdır Okunma : 917