Sinop Tanıtım Platformu

Cevdet Kerim İncedayı Kimdir?

Cevdet Kerim İncedayı Kimdir?

Cevdet Kerim İncedayı (d. 1893, Sinop) - (ö. 29 Mayıs 1951), Türk siyasetçi.

Sinop'a yerleşmiş Feşmuh ailesindendir...1918'de Gülhane Askeri Tıp'tan mezun oldu. Harp Akademisi'ni bitirdi. 5., 6.,7,8., ve 9. Dönem Sinop Milletvekilliği, TBMM Başkanvekilliği ile Muhabere ve Münakale Vekilliği ve Bayındırlık Bakanlığı yaptı.

 

"İstiklal Harbi - Garp Cephesi" adlı kitabından bir alıntı :


"Hayatımı yokladığım zaman birini diğerine üstün tutamayacağım hadiseler az değildir. Ama hiç zihin yormadan ve emek sarfetmeden en müstesnası ve azametlisi şudur: Atatürk, Türk milletinin kurtuluşunun ancak büyük bir askeri zaferle mümkün olduğunu, uzun ve mücadele dolu tecrübelerden sonra kani olmuş bulunuyordu. İstiklal mücadelesi yılları çok uzadıkça esasen milletimizin şeref ve kahramanlık kaynaklarına dayanarak giriştiği savaşlarda zaman yıpratabiirdi. Bir an geldi ki bütün milli kudretleri yığıp bu zaferi istihsal elzem oldu. İşte bu takat 25 Ağustos akşamı Afyon hattında son haddine vardırılmış ve 26 Ağustos sabahı milletimizin talihi denecek ve mukadderatı tayin edilecekti. O zaman Başkomutanlık karargâhında harekât dairesinde Garp Cephesi işleri ile meşgul bir kurmay subaydım. Başkomutan karargâhı 25-26 Ağustos gecesini Kocatepeden uzanan dereler içinde geçirdi. Gün doğmadan çadırlardan ayrıldık. Önde Atatürk, her adımda dikleşen bir tepeye doğru (savaşı idare yeri olan Kocatepe) ince bir patikadan ve her atın başı önündeki atın kuyruğunu ısırırcasına sıklaşmış bir kafile halinde ilerliyorduk.

 

Biraz sonra istiklal Mücadelesi gibi yeryüzünün müstesna eseri olan o hadiseyi yaratabilen Türk milletinin son takati bütün bir düşmanlığın karşısında harekete geçecekti. Bunda zafer ve bugünkü mesut istikbal göründüğü kadar büyük bir felaket tevehhüm edilebiliyordu. Hiç kimse bir diğeri ile konuşmuyordu. Ama imanlar kuvvetli... Doğacak sabahın hayırlı bir sabah olacağına iman tamdı. İşte ateş başlayıncaya kadar geçen bu 1-2 saatlik yolculukta yaşadığım heyecana ölünceye kadar hiçbir heyecan ulaşamayacak sanırım. O bahtiyar kafilede bulunanların hangisine sorarsanız hepsi aynı şeyi söyler."

 

Meclis konuşmasından 1949 :

 

" Ben bu bölgelere gittiğimde, birtakım kimselerle öğrencilerin tercümanlık yapması sayesinde konuşabildim. Onları şimdi serbest bırakırsak oylarını ya Hasso'ya ya Memo'ya verirler. Büyük Millet Meclisi'ne Hassoların Memoların dolmasına sizin vicdanınız razı olur mu? "

 

Neyzen Tevfik'in kendisi ile ilgili bir sözü..: " Rızk için Allah kerim, fısk için Cevdet Kerim "

SGT - Ağustos 09 2016 · Yazar Adı: Sinop Ünlüleri · Yazdır Okunma : 1761

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

doğrulama mesajlarındaki tehlike türk ordunaryuslar cevdet kerim incedayı kimdir Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 lazer takvim bitmeyen takvim 100 yıllık takvim lazer kesim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 php-fusion mobil php-fusion bootstrao php-fusion responsive php-fusion v7 Sinop Offroad Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop Ozan Öztürk Kimdir? antik çağda sinop sinop adı nereden geliyor sinopa verilen isimler Paphlagonia nedir Tarzan Kemal Kimdir? sinop lazer kesim sinop hediyelik eşyalar sinop cnc sinoptan ne alınır drawdizayn Osman Pamukoğlu Kimdir? Teyyareci Nuri Bey Kimdir? sinop hakkında bilgiler Sinop İli Genel Bakış sosyal mühendisler nasıl hedef seçer sahte hediye çekleri ahmet muhip dıranas kimdir bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz HDD mi SSD mi SSD nedir windows 7 ölüyormu Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu Kimdir? sinoplu bilim adamları dr. muhit tümerkan kimdir fake mail eposta şifre güvenliği sosyal mühendislik sahte mail bozuk harddiskleri kurtarmak Prof. Salih Zeki Bey Kimdir? facebook telefonuma erişiyormu Mobil uygulamalardaki tehlike Seydi Ali Reis Kimdir? fatura virüsü sahte fatura virüsü cryptolocker virüsü domain kiralama domain satın alınmaz kiralanır alanadı satılmaz kiralanır domain tescilleme her yerde IP nedir bu ip sunucum hacklendi hackerlerın yeni taktiği verilerimi şifrelediler bu hackerlara dikkat steganos safe Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor?
Haberler