Sinop Tanıtım Platformu

Domain satın alınmaz, KİRALANIR

Domain satın alınmaz, KİRALANIR

Domain yani alan adı, internet üzerinde yeralmanızı sağlayan harf ve rakamlardan oluşabilen bir isimdir. Bu alan adları kurumsal isimler olabileceği gibi bir marka ismi veya temsili isimlerde olabilirler.

Alan adları satın alınabilir mi?
Hayır, alan adları kesinlikle satın alınamazlar, sadece belirli bir süreliğine kiralanabilirler. Bu genelde 1 yıl ile 10 yıl arasında değişmektedir. Kira ücretini ödemezseniz size verilen süre dolduğunda alan adınız elinizden alınır.

Alan adları nasıl çalışıyor?
Alan adları tek başlarına hiç bir şey ifade etmezler. Mutlaka DNS ( Domain Name System - Alan isimlendirme sistemi) Protokolü ile yayıncı bir IP adresi ile ilişkilendirilmek zorundadır. Yayın yapan bu sisteme SERVER kiraladığınız alana ise hosting ( barındırma ) denilmektedir. 

Alan adı kiralarken nelere dikkat etmeliyiz?
Alan adınızı boşta olduğu sürece istediğiniz şekilde kiralayabilirsiniz. Fakat kiralayacağınız ismin akılda kalıcı ve daha kolay bulunabilir olması için yayın yapacağınız konu ile alaklı ve olabildiğince kısa olmalıdır. Türkçe karakterli ( ÖöŞşÇçıI ) alan adları da günümüzde kiralanabilmektedir. Fakat mail serverlar türkçe karakter desteğinde sıkıntı yaşadığından, türkçe karakte içeren alan adlarını kiralamamanızı tavsiye ediyorum. 

Alan adımı daha önceden biri kiralamış, alabilirmiyim?
Hayır, isminizi daha önceden birisi kiralamış ise ICANN kurallarına göre o isim kira süresi dolup tekrar kiralamaya açıklana kadar kiralamanız imkansiz. Çünkü ICANN kurallarına göre domain ismini önce kiralayan, o domainin sahibi olur.

Fakat nic.tr tarafından TR uzantılı alan adları belge ile kiralanmaktadır. Marka Tescil belgesi, esnaf odası belgesi, ticaret odası belgesi gibi ticari oluşumunuzu gösterir belgelerle .tr uzantılı alan adlarınızı kiralayabilirsiniz. Sizin isminizi bir başkası kiralayabilmişse veya yönetimi başkasının elindeyse nic.tr yönetimine belgelerinizi gönderek yönetimi tekrar alabiliyorsunuz. Nic.tr alan adı kiralama şartları ICANN şartlarından farklıdır. Bunun için nic.tr web sitesinden şartları okuyabilirsiniz. 

Yukarıda verdiğim bilgiler genel bilgiler olup hemen hemen herkes tarafından bilinmektedir. Bu konuda yazma amacım gerek internet ortamında gerekse destek verdiğim kimselerin alan adlarını satın aldıklarını iddia etmeleri ve bu konuda hak talep etmeleridir.

 

ALAN ADLARI KESİNLİKLE SATIN ALINAMAZLAR, ANCAK BELİRLİ BİR SÜRE VE ÜCRET KARŞILIĞINDA KİRALANABİLİRLER

Ekleyen SGT - Eylül 30 2016 Yazar Adı: Kurtuluş Açıkgöz · 3670 Okunma · Yazdır