Sinop Tanıtım Platformu

Sosyal Mühendislik Nedir? 3

Sosyal Mühendislik Nedir? 3

Bu makalemde bilgisayar ve eposta güvenliğinden bahsedeceğim. Bilgisayarınıza sızıldığında, eposta adresinize erişim sağlandığında veya eposta adresiniz taklit edildiğinde başınıza neler gelebileceğinde bahsedeceğim.

Bir önceki makalemde sosyal ağlarda paylaştığınız veriler ve bunların güvenliğinden bahsetmiştim. Hesabınızda paylaştığınız bilgilerin içerisinde ciddi sorunlar oluşturabilecek paylaşımları bir senaryo ile örneklemiştik.

Peki bilgisayarınıza sızmak kolay mıdır? Hangi bilgisayarlara nasıl sızılabilir? Sızılan bilgisayar veya eposta adreslerinde neler aranır? Bu bilgileri elde eden Sosyal Mühendis nerelerde kullanılır bunlardan bahsedelim.

Bilgisayarlara sızmak kolay mıdır?
Bu soruya tam anlamıyla evet veya hayır şekliden cevap veremeyeceğim. Çünkü bilgisayarlara bulaşıp bilgi yönlendiren veya bilgisayarı kullanmaya olanak sağlayan o kadar çok uygulama var ki... Yani bilgisayarınıza bir yazılımın girip bir şeyler karıştırabilmesi birazda kullanıcının elinde. Bunların en başında virüsler geliyor. Fakat virüsler bilgisayarınıza girdiğinde bilgi çalmaktan çok bilgisayarınıza nadirde olsa donanımsal ama genelde yazılımsal zararlar verirler. Haliyle bilgi çalmaktan çok bilgi kaybına neden olurlar.

Bilgisayarlarda bilgi çalan programlar genelde keylogger denilen yazılımlardır. Keyloggerların çalışma prensibi genelde klavyeden girdiğiniz her tuşun kaydını loglar, belirli aralıklarla ekran görüntünüzü yakalar ve belirtilen bir mail adresine, FTP sunucusuna gönderirler. İşte bu aşamada bilgisayarınızda ne yapsanız, ne yazsanız (Kart bilgileri, mesajlaşmalar, şifreli girişler) belirlenen adrese gönderilmiş oluyor. Özel yazışmalarınız şifreleriniz istenilen yere gönderildi bile. Bilgisayarınızı formatlamanız ve tüm şifrelerinizi yenilemeniz gerekecek. Böyle durumlarla karşılaşanlar umarım bilgilerinize erişen kişilerden önce bu işlemi yaparlar. Fakat siz bu bilgiler kullanılmadan veya başınıza bir iş gelmeden bu olayın farkında bile olmayacaksınız.

Keylogger programları bilgisayarınıza nasıl yüklenir?
Aslında hiç bir uygulama kullanıcının izni ve yetkisi olmadan otomatik olarak yüklenmez. Peki kullanıcı bile bile böyle bir şeyi neden kabul etsinki der gibisiniz. Fakat bu tarz programlar size taklit olarak gelir. Hadi bir senaryo hazırlayalım...

Sosyal Mühendis sizin bilgisayar yazışmalarınızı kopyalamak istiyor. Size de bir şekilde bu uygulamayı yükletmesi gerekiyor. Sizin için en güvendiğiniz anti virüs programının arayüzünü tasarladı! ve bunun bir şekilde sosyal ağlardan, sizin takıldığınız forumlarda paylşamaya başladı. Sizde gördünüz ve bu uygulamanın sınırsız lisansta sizi koruduğuna inandınız ve indirip bilgisayarınıza yüklediniz. İşlem tamamdır.

Peki bilgisayarınıza yükleyeceğiniz program veya programcıkların güvenliğini nasıl sağlayacaksınız. Her ne programı olursa olsun yazılımcının kendi sitesinden programı indirip bilgisayarına virüs taraması yaptıktan sonra yükleyiniz.

Unutmayın! "Amaan noolcak sanki ben zaten bilgisayarımda özel bir şey saklamıyorumda yazmıyorumda " demeyin! Sadece kendiniz kandırmış olacaksınız.

Eposta güvenliğiniz veya e-posta taklitlerine karşı nasıl korunacağınızdan bahsedelim.

Hangi e-posta sağlayıcısını kullanırsanız kullanın parolanızın güvenliği önemlidir. Amaan nolcak sanki giderse gitsin yenisini açarım demeyin! Aklınıza bile gelmeyecek işler başınıza gelebilir. Oluşturacağınız parolalar mutlaka "bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam ve bir özel karakterden oluşsun. Örnek verilecek olursa " S12vC89(); " gibi. Bu tarz parolaların parola oluşturma programları tarafından bulunması aylar alacaktır.

Peki sizin e-posta adresiniz kullanılarak başkasına mail gönderilebilir mi? Evet bence gönderilebilir. Hemde birebir aynı posta adresine şifre bilgisi girilmeden sizin posta adresiniz, telefon numaranız dahi kullanılarak mail gönderilebilir. Bu aslında mümkün gibi görünmede de SMTP Mail yöntemi kullanılarak sağlanabiliyor. Kendi yaptığım bir program ile bunu yapmayı başardım. Test ettim ve gayet güzel çalışıyor.

E-Posta taklidi yapabilen bu programları herkes yazabilir mi?
Evet yapabilir. Programcılık çok zor bir işmiş gibi görünsede programlama dillerinin destek forumlarında o program ile yapılabilicek hemen hemen her uygulama ve kaynak kodu paylaşılıyor.

Örneğin pascal tabanlı Delphi programıyla bu programı yapmak istersek delphi ile SMTP mail göndermek kelimesini google araması sonucunda işinize yarayacak bir çok kod elde edeceksiniz. Aslında çokta zor değilmiş. Bana kalırsa her bilgisayarcının serüveni arama motorunu iyi kullanmakla başlar. Arama motorunu kullanmayı iyi bilenler daha doğrusu aranacak kelimeleri iyi tahmin edenler artık istediği her konuda bilgi elde edebiliyor.

Teşekkür ederim...

Ekleyen SGT - Ağustos 14 2016 Yazar Adı: Kurtuluş Açıkgöz · 1597 Okunma · Yazdır

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

Tayfun Akgüner Kidmir Sinop İli Genel Bakış sinop hakkında bilgiler cryptolocker virüsü fatura virüsü sahte fatura virüsü verilerimi şifrelediler steganos safe bu hackerlara dikkat sunucum hacklendi hackerlerın yeni taktiği lazer kesim 100 yıllık takvim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi lazer takvim bitmeyen takvim dr. muhit tümerkan kimdir sinoplu bilim adamları doğrulama mesajlarındaki tehlike cevdet kerim incedayı kimdir türk ordunaryuslar php-fusion v7 php-fusion responsive php-fusion bootstrao php-fusion mobil sinop adı nereden geliyor sinopa verilen isimler antik çağda sinop Paphlagonia nedir Yusuf Kemal Tengirşek Kimdir? Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 sinop cnc sinop hediyelik eşyalar sinoptan ne alınır sinop lazer kesim drawdizayn eposta şifre güvenliği fake mail sahte mail sosyal mühendislik Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor? ahmet muhip dıranas kimdir windows 7 ölüyormu Sinop Offroad Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop Seydi Ali Reis Kimdir? SSD nedir HDD mi SSD mi bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 2 domain tescilleme alanadı satılmaz kiralanır domain satın alınmaz kiralanır domain kiralama Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 Ozan Öztürk Kimdir? hangi web tarayıcı daha hızlı eposta güvenliği her yerde IP nedir bu ip Prof. Dr. Azmi Hamzaoğlu Kimdir? facebook telefonuma erişiyormu Mobil uygulamalardaki tehlike Prof. Salih Zeki Bey Kimdir?
Haberler