Sinop Tanıtım Platformu

Biçimlendirme isteyen diskleri kurtarmak

Biçimlendirme isteyen diskleri kurtarmak

Zaman zaman Hard Disk, Usb Bellek veya hafıza kartlarınız bağlantı sağlandıktan sonra Disk Biçimlendir hatası veriyor olabilir. Bu aslında disk kullanımınıza bağlı olarak sık karşılaştığımız bir şeydir.

Öncelikle tecrubesiz kullanıcıların denememelerini öneriyorum. Çünkü internetten de yardım alarak yazacağınız yanlış kodlar diskinizdeki verilerin kaybolmasına veya diskinizin zarar görmesini sağlayabilir.

MS-DOS ile tanıştığımdan beri daha doğrusun disketlerden USB belleklere geçtiğimden beri, aynı zamanda bir çok müşteri veya tanıdığım insanların Harddiskinden veri kurtarmam gerektiğinde kullandığım bir yöntemden bahsedeceğim. Biraz araştırdım bu yöntem aslında farklı onu başlıklarında ve sadece komutları tanıtmak için kullanılmış. Bende bu komutlarla eğer diskiniz ciddi fiziksel hasar görmemiş ise dosyalarınızı kurtarmada da işe yarıyor. Bizzat kendim kullanıyorum...

Biçimlendirme isteyen diskinizi bilgisayarınıza bağlayın. Biçimlendirme hatasını iptal ile geçtikten sonra,

* Başlat -> Çalıştır -> Diskpart -> Enter ile diskpart programını çalıştırınız.

Bildiğiniz MS-DOS penceresinin farklı isimdeki bir programı olduğunu düşününüz. Şimdi bilgisayarınızdaki diskleri listelemek için;

* List Disk komutunu yazıp ENTER'a basınız.

Şimdi ekrana bilgisayarınıza bağlı olan disklerin listesini ve numarasını verecek. 0 (sıfır) olan disk sisteminizin yüklü olduğu disktir. 1.2.3. diye (bağlıysa) diğer diskler listelenir. Eğer bilgisayarınızda tek Harddisk olduğunuzu düşünüyorsanız 1 numaralı disk sonradan taktığınız disk olacaktır. Öncelikle diski seçmemiz gerekiyor.

* Select Disk 1 yazarak ENTER tuşuna basınız. Şimdi eğer disk seçilebildiyse "Disk 1 şimdi seçili" iletisini alacaksınız.

Şimdi recover yazarak ENTER tuşuna basınız. Eğer işlem başarılı olduysa, RECOVER komutu başarıyla tamamlandı iletisi göreceksiniz. Bir kaç saniye sonra ise hard diskinizin bölümleri (Örnek C ve D) sürücüleri açılacak...

DISKPART aynı zamanda disk biçimlendirme, disk silme ve bölümlendirme işlemlerinin yapıldığı windows uygulamasıdır. Kesinlikle denemek amaçlı kod yazmayın. Diskinizdeki bölümleri kaybedebilirsiniz.

Diskinizdeki bölümleri listelemek ve sadece belirli bir bölümde bu işi yapmak istiyorsanız.

* List Volume ile listeleyiniz.
* Select Volume komutu ile istediğini bölümü seçebilirsiniz.

Teşekkür ederim...

Ekleyen SGT - Ağustos 14 2016 Yazar Adı: Kurtuluş Açıkgöz · 6049 Okunma · Yazdır

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Just Sale to USA

Hava / Nöbetçi Eczaneler

Ada Eczanesi

-03682600805
KEFEVI MAH.OKULLAR CADDESI NO:28/A

Sinop Namaz Vakitleri

Çevrimiçi Kullanıcılar

Çevrimiçi Ziyaretçiler: 2

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 3
En Yeni Üye: oya

Bize Ulaşın

0368 261 45 95
0368 261 45 95
0507 594 45 56
E-Posta Gönderin
Facebook'tan Takip Edin
Twitter'dan Takip Edin
Google'da Takip Edin
Instagram'dan Takip Edin
Abalı Köyü, Dikenli Mahallesi