Sinop Tanıtım Platformu

Aşkın AYRANCIOĞLU Kimdir?

Aşkın AYRANCIOĞLU Kimdir?

Aşkın Ayrancıoğlu - Ressam & Karikatürist

 

Aşkın Ayrancıoğlu, 1969 sonbaharında Sinop’un Boyabat ilçesinin Bağlıca köyünde doğdu. İlkokulu köyde, ortaokul ve liseyi Eskişehir’de parasız yatılı okulda tamamladı. 1991 yılında Samsun Ondokuzmayıs Üniversitesi Resim Bölümü’nü bitirdi.

 

1987 yılından bu yana resim, karikatür, fotoğraf, grafik ve eleştiri alanlarında çalışmalarını sürdüren Ayrancıoğlu’nun 2000 yılında yayımlanmış “Yüzünden Düşen Bin Umut” adlı bir eleştiri kitabı ve 2005 yılında yayımlanmış “Sanat Yolu-1/Yatılı Okuldan Geçen Yol” adlı çocuk romanı da bulunuyor.

 

İlk kişisel resim sergisini 1990 yılında; “büyük kentlerden ayrılmayan sanatçıları protesto etmek için” Boyabat’ın Bağlıca köyünde açan ve serginin açılışını bir köylü çocuğuna yaptıran sanatçı resim, karikatür ve fotoğraf alanlarında Sinop, Samsun, Çorum, Ordu ve İstanbul’da pek çok kişisel ve karma sergi açtı.

 

Karikatüre 1987 Abdi İpekçi karikatür yarışmasına katılarak başlayan ve bu güne kadar katıldığı karikatür yarışmalarından 12’si uluslararası 40’ın üzerinde ödül kazanan Ayrancıoğlu’nun karikatürleri yurtiçi ve yurtdışında kişisel ve karma sergilerde, albümlerde, gazete ve dergilerde yer aldı. Ayrıca Yugoslavya, Kıbrıs, Türkiye, Romanya, ABD, Japonya ve İtalya’da karikatür müzelerinde de eserleri bulunmaktadır. Karikatürlerinden dolayı iki yıl boyunca yargılandığı davadan 2004 yılında beraat eden ve halen Özgür Düşün ve Uzun Yürüyüş dergilerinde çizen sanatçı 2003 yılında yayımlanmaya başlayan mizah dergisi İnat’ın yayın yönetmenliğini de sürdürüyor.

 

2003 yılında Çin’de düzenlenen 2. Freecartoonsweb Uluslararası Karikatür Yarışmasında “Büyük Ödül” kazanan Aşkın Ayrancıoğlu evlidir ve iki çocuk babasıdır...

 

AŞKIN AYRANCIOĞLU ÇİN’DE JÜRİ ÜYESİ

Çin’de düzenlenen 2008 China Guangxi City College uluslar arası karikatür yarışmasında Türkiye’den karikatür sanatçısı Aşkın Ayrancıoğlu jüri üyeliğine seçildi. Son katılma tarihi 8 Haziran 2008 olan yarışmada Aşkın Ayrancıoğlu ile birlikte Çin’li Qigong Huang, Dachuan Xia, İran’lı Massoud Shojai Tabatabai ve Ukrayna’lı Yuriy Kosobukin de jüride yer alıyorlar… Geçen yılki yarışmada 8000 karikatür arasında Aşkın Ayrancıoğlu’nun karikatürü birincilik ödülünü kazanmıştı…

 

 

Yarışmayla ilgili daha geniş bilgi için:

www.gxccfy.com/cartoon/

www.irancartoon.com/contests/guangxii.htm

 

 

ASKIN AYRANCIOGLU

aayrancioglu@hotmail.com

SGT - Eylül 03 2016 · Yazar Adı: Sinop Ünlüleri · Yazdır Okunma : 8246

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Just Sale to USA

Hava / Nöbetçi Eczaneler

Ada Eczanesi

-03682600805
KEFEVI MAH.OKULLAR CADDESI NO:28/A

Sinop Namaz Vakitleri

Çevrimiçi Kullanıcılar

Çevrimiçi Ziyaretçiler: 1

Çevrimiçi Üyeler: 0

Toplam Üye Sayısı: 3
En Yeni Üye: oya

Bize Ulaşın

0368 261 45 95
0368 261 45 95
0507 594 45 56
E-Posta Gönderin
Facebook'tan Takip Edin
Twitter'dan Takip Edin
Google'da Takip Edin
Instagram'dan Takip Edin
Abalı Köyü, Dikenli Mahallesi