Sinop Tanıtım Platformu

Prof. Salih Zeki Bey Kimdir?

Prof. Salih Zeki Bey Kimdir?

Prof . Salih Zeki Bey  (D. 1864, İstanbul - Ö. 1921, İstanbul), Osmanlı-Türk Matematik bilgini. 

1864 yılında İstanbul’da yoksul bir ailenin oğlu olarak dünyaya geldi. Babası Boyabatlı Hasan Ağa, annesi Saniye Hanımdır. Anne ve babasının ölümü üzerine ninesi tarafından on yaşındayken Darüşşafaka’ya verildi. 1882 yılında Darüşşafaka’yı birincilikle bitirdi.

Aynı yıl Posta ve Telgraf Nezareti Telgraf Kalemi (Fen Şubesi)’ne memur olarak atandı. 1884 yılında Nezaretin Avrupa’da uzman telgraf mühendisi ve fizikçi yetiştirme kararı üzerine birkaç arkadaşıyla birlikte Paris’e gönderildi ve burada Politeknik Yüksekokulu’nda elektrik mühendisliği öğrenimi gördü. 1887 yılında İstanbul’a döndü ve eski dairesinde elektrik mühendisi ve müfettiş olarak çalıştı. Ek görev olarak Mekteb-i Mülkiye’de (bugün Ankara Üniversitesi’ne bağlı Siyasal Bilgiler Fakültesi) fizik ve kimya dersleri verdi (1889-1900). Bu arada Rasathane-i Amire müdürlüğünde ve II. Meşrutiyetin ilanından (1908) sonra Maarif Nezareti Meclis-i Maarif üyeliğinde bulundu. 1910’da Mekteb-i Sultani (bugün Galatasaray Lisesi) müdürlüğüne atandı. 1912’de Maarif Nezareti müsteşarı, 1913’te Darülfünün-ı Osmani (bugün İstanbul Üniversitesi) rektörü oldu. 1917’de rektörlükten ayrıldıysa da üniversitedeki görevini Fen Şubesi (Fakültesi) Müderrisi (Profesör) olarak sürdürdü. Ömrünün sonuna doğru aklî dengesini kaybetti ve tedavi altındayken 1921 yılında Şişli’deki Fransız Hastanesi’nde öldü. Fatih Camiinin bahçesine gömüldü.

 

3 kez evlenmiş olan Salih Zeki, bu evliliklerden birini Halide Edip’le (Adıvar) yapmış, ölümünden kısa bir süre önce ayrılmıştı.

 

Salih Zeki, önde gelen son dönem Osmanlı matematik bilginlerindendi. İkdam, Darüşşafaka ve İktisadiyat gazeteleri ile Darülfünun dergisine sayısız katkıda bulundu. Dönemin ünlü bilginleriyle matematik ve fen bilimleri konusunda yazılı tartışmalara girdi ve bu konularda bir kısmı ders kitabı olmak üzere çok sayıda yapıt verdi.

 

Yapıtları: Hendese (Geometri) [lise ders kitabı]; Hikmet-i Tabiiye (Fizik) [lise ders kitabı]; Mebhas-ı Savt (Fonetik); Mebhas-ı Elektrik-i Miknatisi ((Elektro Magnetizma); Mebhas-ı Hararet-i Harekiye (Termodinamik); Mebhas-ı Cazibeyi Umumiye (Genel Çekim); Mebhas-ı Elektrikiyet ve Şariyet (Elektrik ve Kılcallık); Hesab-ı İhtimali (İhtimaller Hesabı); Mebhas-ı Hareket-i Seyalat (Akışkanların Hareketi); Hendese-i Tahliliye (Analitik Geometri); Mebhas-ı Nazariye-i Temevvücat (Dalga Teorisi); Heyet-i Riyaziye (Matematik Astronomi); Kamus-u Riyaziyat (Matematik Ansiklopedisi); Asar-ı Bakiye (Ölmez Eserler). Son iki yapıtın tamamı, ayrıca Henri Poincare’den çevirdiği dört kitap basılmamıştır.

SGT - Eylül 04 2016 · Yazar Adı: Sinop Ünlüleri · Yazdır Okunma : 2659

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.


Etiketler

sosyal mühendisler nasıl hedef seçer sahte hediye çekleri Paphlagonia nedir sinop adı nereden geliyor antik çağda sinop sinopa verilen isimler Windows 8 Başlat Logosuna Tıklanmıyor? her yerde IP nedir bu ip fatura virüsü sahte fatura virüsü cryptolocker virüsü doğrulama mesajlarındaki tehlike alanadı satılmaz kiralanır domain kiralama domain satın alınmaz kiralanır domain tescilleme lazer takvim lazer kesim Ömürlük Ahşap Duvar Takvimi bitmeyen takvim 100 yıllık takvim kişiye özel fotoğraf çerçevesi Seydi Ali Reis Kimdir? php fusion firma rehberi modülü Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1 hangi web tarayıcı daha hızlı sinop lazer kesim sinoptan ne alınır sinop hediyelik eşyalar drawdizayn sinop cnc Sinop Offroad Türkiye Offroad Şampiyonası Sinop sinop hakkında bilgiler Sinop İli Genel Bakış Osman Pamukoğlu Kimdir? Teyyareci Nuri Bey Kimdir? Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 2 dr. muhit tümerkan kimdir sinoplu bilim adamları windows 7 ölüyormu facebook telefonuma erişiyormu Mobil uygulamalardaki tehlike türk ordunaryuslar cevdet kerim incedayı kimdir verilerimi şifrelediler steganos safe sunucum hacklendi bu hackerlara dikkat hackerlerın yeni taktiği php-fusion mobil php-fusion responsive php-fusion v7 php-fusion bootstrao sahte mail eposta şifre güvenliği fake mail sosyal mühendislik Tayfun Akgüner Kidmir ahmet muhip dıranas kimdir Yusuf Kemal Tengirşek Kimdir? Php-Fusion v7 ve HTML Entegrasyon dersleri 1
Haberler