Sinop Tanıtım Platformu

Sinop İli Genel Bakış

Sinop İli Genel Bakış

Sinop ili, Türkiye'nin kuzeyinde bulunan İnceburun'dan Boztepe Burnu'na doğru doğu yönde konumlanmış bir kale-şehirdir. 

 

Sinop şehri tarihi boyunca kent merkezi olarak kale dışına pek çıkmamış fakat Karadenizin vazgeçilmez liman kenti olma özelliğini yitirmemiştir. Sinop ili konumu itibariyle kuzey yönden fırtınalara açık bir ildir. Boztepe burnu güney-doğu yönüne doğru adeta denizi kucaklamış, kuzeyden gelen fırtınaları sırtına alarak kente doğal bir koruma limanı oluşturmuştur. Bu durum denizcilik tarihinde Sinop ilinin uğrak liman olmasını sağlamıştır. Tarih boyunca iç liman işlek bir denizcilik yaşantısına sahip olmakla birlikte tersane faaliyetleri burada gerçekleşmiştir.

 

XIX. Yüzyıla kadar tamamen ayakta duran surların büyük bir kısmı günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır. 

 

Şehir, doğu yönünde Boztepe Burnuna doğru daha yoğun olarak gelişmiştir. Aynı burundaki Hıdırlık tepesinin, 187 metreye kadar yükseltisi bulunmakta ve nihayet deniz yönünde dik yarlar ile kuşatılmaktadır. Bu durumda, şehrin deniz yönünden ve berzahtan zaptedilmesi imkansız hale gelmektedir.

 

Antik çağdan beri parlak ve yoğun bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, bu niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı yönetimlerinde de sürdürmüş, ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur. Fakat (Osmanlı-Rus Svaşı) Sinop Baskını'ndan sonra kaybetmeye başlayan kentteki gelişim süreci, güneydoğu ve batı yönündeki kentleşme ile surların dışına taşmıştır. Ulaşım şebekesi olarak Antikçağ'dan beri geometrik yapısını koruyan Sinop'un ulaşım omurgasını, Boyabat yolu ile bu yolun şehir içindeki devamı olan Sakarya, Cumhuriyet ve Fatih caddeleri oluşturur. Bu eksendeki en önemli dikey bağlantı, Valilik ve Belediye önünden geçen Gazi Caddesidir.

 

Kente turist akışı kara, hava ve deniz yoluyla olsada, hediyelik eşya, restoran ve turistik tesisler daha çok limana yakın olan tersane mevkiinde toplanmıştır. Ana caddeler (Sakarya Caddesi, Batur Caddesi) daha çok mağaza ve pastanelerden oluşur.  Şehir merkezi daha çok tarihi alanları için turist çeksede, şehir merkezi dışındaki, Akliman, Hamsilos, Erfelek Şelaleri, İnaltı Mağarası gibi bilindik yerler ise ilimize dışardan gelen ziyaretçilerin uğrak mekanları olmuşladır.  Kentimi ayrıca karadeniz'in en sakin sahillerine sahiptir. Bu nedenle denize kıyısı olmayan şehirlerden sürekli ziyaretçi almaktadır. 

 

Yaz sezonu ortalama 2 ay yaşanır ve kent nüfusunun ortalama 3-5 katına kadar çıktığı görülmüştür. Bu denli nüfus artışı basında yer alır. 

 

Uzun yıllardır kurulması planlanan Nükleer Santral kent merkezinden ortalama 17km uzaklıkta kuzey sahil şeridindedir. Nükler santral çalışmalarının hız kazanması, karadeniz sahil yolunun Sinop iline ulaşması ayrıca yatırım teşviklerinde 1. bölgede olması, büyük yatırımcıların ilimize gelmesine olanak sağlamış ve öncelikli tercih edilmesine sebep olmuştur. 

 

Organize Sanayii gün geçtikçe büyümektedir. Genelde tekstil fabrikalarının yerladığı organize sanayi bölgesi farklı yatırımcılara da kucak açmıştır.

 

SGT - Ağustos 09 2016 · Yazar Adı: Sinop Tarihi · Yazdır Okunma : 3117

Oylama

Sadece üyeler oylayabilir.

Oy verebilmek için lütfen üye olun ya da üye girişi yapın.

Henüz bir oylama yapılmamış.